bezpieczne zakupyBezpieczne zakupy w oddziale w Warszawie

infoliniaInfolinia pod numerem: +48 451 511 122

skupProwadzimy skup

Dlaczego złoto drożeje?
Dlaczego złoto drożeje?

Złoto jako inwestycja chroniąca Twój kapitał w ciężkich czasach

Złoto od wieków pełni rolę bezpiecznej przystani dla inwestorów. Chroni ono przed inflacją i niestabilnością gospodarczą. Pozwala również przechować wartość nabywczą pieniędzy w czasie, podczas gdy waluty papierowe regularnie tracą na wartości. Inwestowanie w złoto jest popularne zarówno wśród indywidualnych inwestorów, jak i instytucji finansowych. W tym artykule przeanalizujemy, dlaczego złoto drożeje oraz jakie czynniki wpływają na jego cenę.

Dlaczego złoto drożeje?

Cena złota jest wynikiem złożonych interakcji między podażą a popytem, globalną ekonomią, polityką monetarną i geopolityką. Te czynniki wpływają na postrzeganą wartość złota jako aktywa oraz jego dostępność na rynku.

Wpływ globalnej ekonomii na cenę złota

Kryzysy ekonomiczne

W czasach globalnych kryzysów ekonomicznych inwestorzy często zwracają się ku złotu jako bezpiecznej przystani. Kiedy rynki finansowe są niestabilne, a wartość tradycyjnych aktywów na rynkach finansowych spada, złoto staje się atrakcyjnym zabezpieczeniem. Przykładem może być globalny kryzys finansowy w 2008 roku, który doprowadził do gwałtownego wzrostu cen złota. To samo wydarzyło się w roku 2020, kiedy na świecie wybuchła pandemia oraz w roku 2022, kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie.

Inflacja i deflacja

Inflacja obniża wartość walut, co z kolei zwiększa wartość złota jako zabezpieczenia przed utratą siły nabywczej. Gdy ceny towarów i usług rosną, wartość pieniądza spada, co skłania inwestorów do szukania stabilniejszych aktywów, które pozwolą im przechować wartość nabywczą swoich pieniędzy. Deflacja może również wpłynąć na cenę złota, choć w bardziej złożony sposób. W sytuacji deflacji, złoto może być postrzegane jako bezpieczna inwestycja w czasach spadku cen.

Wpływ polityki monetarnej na cenę złota

Decyzje banków centralnych

Polityka banków centralnych, zwłaszcza w zakresie stóp procentowych i programów luzowania ilościowego, ma znaczący wpływ na cenę złota. Kiedy banki centralne obniżają stopy procentowe lub wprowadzają programy luzowania ilościowego, podaż pieniądza wzrasta, co może prowadzić do inflacji. Znamy to z szalonych czasów pandemii, kiedy pieniądze leciały wprost z helikoptera. Co się stało później z inflacją? Chyba nie trzeba mówić, wystarczy spojrzeć na ceny... W takich warunkach inwestorzy często (i słusznie) zwracają się ku złotu.


Stopy procentowe

W okresie niskich, a nawet ujemnych stóp procentowych inwestorzy często kierują się ku złotu co przyczynia się do wzrostów jego cen. Obligacje w takim otoczeniu płacą bardzo niskie odsetki, a na kontach oszczędnościowych nie mamy nic. Aby nie tracić, środki muszą zostać gdzieś ulokowane. Naturalnym miejscem na przechowanie wartości nabywczej jest złoto. 

Z kolei wysokie stopy procentowe mogą wywoływać presję spadkową, ponieważ inwestorzy dostrzegają większe możliwości zarobku chociażby na lokatach lub w obligacjach, które w tym czasie generują wyższe odsetki.

Geopolityka a cena złota

Napięcia geopolityczne

Konflikty zbrojne, niestabilność polityczna i napięcia na arenie międzynarodowej mogą prowadzić do wzrostu cen złota. Gdy świat staje się bardziej nieprzewidywalny, złoto jest postrzegane jako bezpieczna przystań. Najbardziej dobitnym przykładem są wojny, które mocno zwiększają niepewność na rynkach finansowych.

Przykłady historyczne

Przykłady z przeszłości, takie jak wojny i kryzysy polityczne, pokazują, jak złoto zyskiwało na wartości w trudnych czasach. Na przykład, podczas wybuchu wojny na Ukrainie, cena złota znacznie wzrosła, ponieważ inwestorzy szukali stabilnych inwestycji. Było to widać po wolumenach zakupów złotych sztabek i złotych monet. Dla wielu firm handlujących złotem, był to rekordowy okres pod kątem sprzedaży.

Aktualny kurs zlota

Źródło: Mennica Inwestorów

 

Popyt i podaż na rynku złota

Zmiany w popycie i podaży

Zmiany w produkcji złota oraz w jego konsumpcji przez przemysł jubilerski i technologiczny wpływają na jego cenę. Kiedy podaż złota spada, a popyt rośnie, cena złota wzrasta. Odwrotnie, gdy podaż przewyższa popyt, cena złota może spaść.

Przemysł jubilerski i technologiczny

Przemysł jubilerski jest największym konsumentem złota, ale rosnące znaczenie złota w technologii, zwłaszcza w elektronice, co również wpływa na popyt. Wzrost zapotrzebowania na złoto w sektorze technologicznym, gdzie jest używane do produkcji mikroprocesorów, układów scalonych i innych zaawansowanych technologicznie urządzeń, również przyczynia się do wzrostu jego ceny. Poniżej przykład dokładnego zapotrzebowania na złoto wedle sektorów.

 

 Zapotrzebowanie na złoto w roku 2023Zapotrzebowanie na złoto w roku 2023Źródło: World Gold Council 

 

Czy złoto będzie drożeć?

Prognozy i analizy rynkowe

Eksperci i analitycy regularnie publikują prognozy dotyczące przyszłych cen złota, które opierają się na analizie obecnych trendów i czynników makroekonomicznych. Wiele zależy od przyszłych decyzji politycznych, ekonomicznych i technologicznych. Niestety nikt nie ma szklanej kuli i nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Jednak jedno możemy stwierdzić - jeżeli rządy nadal będą prowadziły politykę prowadzącą do psucia walut, złoto sobie poradzi i ochroni nasze oszczędności, tak jak to działo się przez tysiące lat.

Czynniki wpływające na przyszłe ceny

Wzrost gospodarczy, zmiany polityki monetarnej, geopolityka oraz rozwój technologii mogą wpłynąć na przyszłe ceny złota. Na przykład, rosnąca popularność złota jako formy oszczędzania w krajach rozwijających się może przyczynić się do dalszego wzrostu jego cen.

Strategie inwestycyjne - jak zainwestować w złoto?

Inwestorzy mogą rozważać różne strategie, takie jak zakup fizycznego złota, inwestowanie w fundusze ETF, kontrakty futures lub akcje spółek wydobywczych. Każda z tych strategii ma swoje zalety i wady, w zależności od celów inwestycyjnych i poziomu tolerancji ryzyka. Jeżeli mielibyśmy uprościć - dla inwestorów, którym zależy na długoterminowej inwestycji w PRAWDZIWY PIENIĄDZ, warto wybrać złoto fizyczne, takie jak złote sztabki i złote monety. Jeżeli mówimy o szybkiej spekulacji na cenie, to lepsze będą kontrakty na giełdach.

Formy inwestowania w złoto

Fizyczne złoto w postaci złotych sztabek czy złotych monet, oraz instrumenty finansowe, takie jak ETF-y i kontrakty futures, oferują różne korzyści i ryzyka. Inwestowanie w fizyczne złoto zapewnia bezpośrednie posiadanie cennego kruszcu, podczas gdy ETF-y i kontrakty futures pozwalają na łatwiejsze zarządzanie i większą płynność inwestycji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium