Historyczna cena srebra - kurs
Provided by GoldBroker.com
Aktualna cena srebra - kurs
Provided by GOLDBROKER.COM
JAK USTALANA JEST CENA SREBRA? OD CZEGO ZALEŻNY JEST JEGO KURS?
Podobnie jak i innych surowców, na cenę srebra wpływają głównie transakcje z giełd towarowych, których przykładem jest London Bullion Market (LBMA). Na cenę srebra składa się też wiele innych czynników, jak ilość srebra wydobywanego z kopalń - tutaj chodzi o zasadę, że jeśli produkcja rośnie, a popyt pozostaje stały, cena może spadać, ale i odwrotnie. Inflacja, a także zmienne stopy procentowe czy zmienność kursów walut również nie pozostają bez echa, szczególnie ostatni przykład, słaby dolar amerykański może prowadzić do wzrostu cen srebra.
Srebro, podobnie jak złoto, traktowane jest jako zabezpieczenie przed szalejącą inflacją. Jeśli na rynku mamy niskie stopy procentowe, czy wysoką inflację, notuje się większe prawdopodobieństwo inwestowania w srebro.
CENA SREBRA - HISTORYCZNIE
Nie ma chyba bardziej złożonej historii niż historia cen metali szlachetnych. Srebro od wieków odgrywa znaczącą rolę na rynkach światowych, a już za czasów Starożytnego Egiptu, cena srebra była stabilna, a to za sprawą dosyć niskiego wydobycia.
Cofając się do nowożytności, pamiętny był moment, kiedy srebro zaczęło spływać do Europy na potęgę, właśnie wtedy nastąpił pierwszy spadek cen srebra. Wartość tego kruszcu nie mogła się wznieść nie tylko z powodu nieograniczonej jego ilości, ale także z powodu wojen i mnogich zmian politycznych.
Nie możemy również zapomnieć o Gorączce złota i srebra jakie miała miejsce w XIX wieku. Przyniosło to niemałe wahania cen srebra, a późniejszy światowy kryzys gospodarczy w latach 1929 - 1939, sprawił, że w tym momencie odnotowano rekordowo niską cenę srebra.
Inwestorom lub fanatykom złota czy srebra w pamięci na pewno zapadła również historia braci Huntów, którzy chcieli zmonopolizować rynek srebra. Między innymi to przyczyniło się do gwałtownego wzrostu cen srebra w tym okresie, co niestety skończyło się fiaskiem, a mianowicie - jeszcze większym spadkiem.
Początek XXI wieku zaczął napawać nadzieją, w związku z coraz to większym zapotrzebowaniem na biżuterię czy elektronikę. Wielu przyglądało się kursom srebra, a te szybowały ku górze. Rok 2008 i globalny kryzys finansowy sprawił, że srebro utrzymywało swoją wartość, a nawet wzrastało, a to za sprawą samych inwestorów, którzy chcieli w bezpieczny sposób przechować swój majątek.
Dzisiaj, ceny srebra wahają się przez liczne zmiany gospodarcze, technologiczne, a także geopolityczne.