bezpieczne zakupyBezpieczne zakupy w oddziale w Warszawie

infoliniaInfolinia pod numerem: +48 451 511 122

skupProwadzimy skup

KURS ZŁOTA

Historyczna cena złota - kurs

Provided by GOLDBROKER.COM

 Aktualna cena złota - kurs

Provided by GOLDBROKER.COM

 

Jak ustalana jest cena złota? Od czego zależny jest jego kurs?

Bezsprzecznie, główny wpływ na ceny złota ma bieżący popyt i podaż, a te zależą już od wielu czynników. Relacja popytu do podaży ciągle się zmienia, a co za tym idzie - zmienia się również cena. Na cenę złota ma wpływ wiele czynników, także zdarzenia polityczne, kurs ropy naftowej, czy sytuacje na rynkach finansowych.  Wpływ na cenę złota ma również poziom stóp procentowych, a także siła dolara. Złoto jest też dla inwestorów bezpieczną przystanią - gdy na  jest panika, złoto triumfuje. 

Popularność złota cały czas rośnie - jest to produkt inwestycyjny, na który wpływa również inflacja. Im wyższa, tym więcej ludzi chce ochronić swoje oszczędności i kieruje swój kapitał do metali szlachetnych. 

Cena złota - historycznie

Historia cen złota ma swój początek już w czasach Starożytnych Egipcjan, którzy wówczas tworzyli z niego dobra luksusowe, jak na przykład biżuteria. Właśnie wtedy, złoto stało się pełnoprawnym środkiem płatniczym, którego wartość zależała od jakości i ilości zawartego w niej kruszcu. Z biegiem czasu złote monety stawały się coraz bardziej i bardziej popularne w wielu zakątkach świata, co sprawiało, że złoto zwiększało swoją wartość. 

W historii cen złota, pamiętną datą jest rok 1900, w którym to w USA uchwalono Ustawę o Standardzie Złota. Ustawa ta, określała wartość 1 dolara na 1,505 g złota. System złotej waluty powstał już wcześniej w Europie, ale polityka monetarna podczas I wojny światowej przyczyniła się do hiperinflacji, która zakończyła erę złotej waluty na tym kontynencie.

Historia złota i jego wartości przechodziła wzloty i upadki, poprzez przeróżne kryzysy, ustawy i wojny. Kluczowy dla dalszych losów złota był 15 sierpnia 1971 r.,, kiedy prezydent Richard Nixon zawiesił wymienialność dolara na złoto, przyczyniając się do upadku systemu z Bretton Woods. Sprawiło to, że kurs złota poszybował w górę. 

Ostatnie dwie dekady XX wieku przyniosły ogromny spadek cen złota, do czego przyczyniła się między innymi poprawa sytuacji gospodarczej w USA. 

Później świat spotkał się z kryzysem finansowym, zamachem na World Trade Center, co spowodowało, że cena złota zaczęła rosnąć, a jedna uncja złota oscylowała w granicach 1900 USD. Oczywiście po drodze zdarzyły się spadki, szczególnie w roku 2020, podczas pandemii COVID-19. Nie na długo, bo kruszec znów zaczął wracać do łask. W tym samym roku - 2020 złoto osiągnęło swój szczyt i przekroczyło barierę 2000 USD. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium